TCS (Trusted Certificate Service) – usługa pozyskiwania certyfikatów cyfrowych dla instytucji uprawnionych (środowisko badawcze/edukacyjne). Usługa ta jest oferowana we współpracy z Sectigo, jednym z największych światowych urzędów certyfikacji.
Uzyskiwanie certyfikatu jest możliwe w ramach konsorcjum PIONIER. Można wnioskować o następujące certyfikaty:
- GEANT IGTF-MICS Robot Personal
- GEANT Personal Certificate
- GEANT IGTF-MICS Personal
Poniżej zamieszczono instrukcję pobierania certyfikatów oraz sposoby dołączenia ich do klientów pocztowych, przeglądarek oraz systemów.
- W celu pobrania certyfikatu osobistego należy wejść na stronę https://cert-manager.com/customer/PSNC/idp/clientgeant
W polu wyszukania instytucji wpisać: PWr, Politechnika Wrocławska bądź całą angielską nazwę Wroclaw University of Science and Technology (wielkość liter oraz polskie znaki nie mają znaczenia). Następnie wybrać Wroclaw University of Science and Technology.
Na stronie serwera uwierzytelnienia Politechniki Wrocławskiej zalogować się za pomocą poświadczeń AD. Jeżeli pojawią się problemy skorzystać z
nowego systemu uwierzytelniania.
Następnie wyświetlą się dane udostępniane usłudze. Należy zadecydować, jak długo system ma pamiętać zgodę (wybrać jedną z 3 opcji) oraz przyznać uprawnienia dostępu po wcześniejszym przeczytaniu „Regulaminu korzystania z usług dostępnych za pośrednictwem Federacji PIONIER.ID dla Usługi logowania federacyjnego Politechniki Wrocławskiej”
https://shib.pwr.edu.pl/regulamin.html. wybierając
Akceptuj. Jeśli zgoda nie zostanie wyrażona, nastąpi przerwanie czynności.
W celu pobrania certyfikatu oraz klucza należy wybrać z listy opcję GEANT Personal Certificate. Personal Certificate (Certyfikat osobisty) służy do szyfrowania i cyfrowego podpisywania wiadomości e-mail, a także niektórych dokumentów (nie PDF).
- Następnie ustawić okres ważności certyfikatu (w zależności od rodzaju certyfikatu). Możliwe opcje to: 365, 730 bądź 1095 dni.
- W opcji Enrollment Method zaznaczyć Key Generation.
- Wybrać klucz RSA - 2048, jest on kompatybilny z większością narzędzi. Ustawić hasło do ochrony pobranego pliku. Aby rozpocząć pobieranie, trzeba przeczytać i zaakceptować warunki umowy EULA, później kliknąć Submit.
- Nastąpi ściągnięcie pliku z kluczem.
W celu dołączenia certyfikatu osobistego do programu pocztowego Outlook należy postępować zgodnie z zamieszczoną poniżej instrukcją.
W pierwszym kroku należy wejść do Outlooka, następnie nacisnąć Plik, wybrać Opcje, Centrum zaufania i Ustawienia Centrum zaufania.
W kolejnych krokach należy nacisnąć Zabezpieczenia poczty e-mail. W polu Identyfikatory cyfrowe (certyfikaty) kliknąć Importuj/Eskportuj.
- W polu Importuj istniejący identyfikator cyfrowy z pliku nacisnąć Przeglądaj i wybrać ściągnięty certyfikat osobisty, wpisać hasło.
Po naciśnięciu przycisku Ok pojawi się okienko z elementem chronionym. Należy wybrać poziom zabezpieczeń Ustaw poziom bezpieczeństwa na średni bądź wysoki.
Wejść w Ustawienia domyślne -> Ustawienia.... Pojawi się okno Zmienianie ustawienia zabezpieczeń i w nim należy zmienić Algorytm mieszania na co najmniej SHA256 oraz zaznaczyć opcję Wyślij te certyfikaty z podpisanymi wiadomościami.
Przy pierwszej próbie wysłania e-maila zabezpieczonego certyfikatem osobistym pojawi się informacja o wykorzystaniu klucza prywatnego. Należy kliknąć Zezwalaj.
W celu dołączenia podpisu przed wysłaniem wiadomości należy w oknie wysyłania wejść w Opcje i zaznaczyć Podpisz. Aby zaszyfrować wiadomość, należy również nacisnąć Szyfruj.
- Aby sprawdzić poprawność podpisu, w wysłanych e-mailach należy zobaczyć, czy wyświetla się znaczek certyfikatu po prawej stronie.
W celu dołączenia certyfikatu osobistego do programu pocztowego Mozilla Thunderbird należy postępować zgodnie z zamieszczoną poniżej instrukcją.
W pierwszym kroku należy wejść w Mozilla Thunderbird, następnie nacisnąć Menu, wybrać Opcje.
Następnie kliknąć zakładkę Prywatność i bezpieczeństwo, na dole strony znajdują się Certyfikaty, a w nich przycisk Zarządzaj certyfikatami.
- W oknie Menadżer certyfikatów wybrać Importuj... i dołączyć ściągnięty certyfikat osobisty.
- W ostatnim kroku należy podać hasło do certyfikatu.
W celu dołączenia podpisu przed wysłaniem wiadomości należy w oknie wysyłania wejść w Bezpieczeństwo i zaznaczyć Podpisz cyfrowo. Aby zaszyfrować wiadomość, należy również nacisnąć Zaszyfruj.
- Aby sprawdzić poprawność podpisu, w wysłanych e-mailach należy zobaczyć, czy wyświetla się znaczek certyfikatu po prawej stronie.
W celu dołączenia certyfikatu osobistego do przeglądarki Chrome należy postępować zgodnie z zamieszczoną poniżej instrukcją.
W pierwszym kroku należy włączyć przeglądarkę Chrome, następnie nacisnąć Menu, wybrać Ustawienia, Prywatność i bezpieczeństwo, a następnie na wyświetlonej liście Bezpieczeństwo.
- W zakładce Prywatność i bezpieczeństwo na dole strony znajduje się pole Zarządzaj certyfikatami urządzenia.
- W oknie Certyfikaty wybrać Importuj....
- Otworzy się okno Kreator importu certyfikatów. Należy kliknąć Dalej.
- Następnie zaimportować plik z certyfikatem osobistym.
- W kolejnym kroku wpisać hasło do certyfikatu. Można również zaznaczyć opcję importu. Po wybraniu kliknąć Dalej.
- Należy wybrać folder, w którym ma zastać umieszczony certyfikat.
- Widok na ustawienia certyfikatu.
W celu dołączenia certyfikatu osobistego do przeglądarki Firefox należy postępować zgodnie z zamieszczoną poniżej instrukcją.
W pierwszym kroku należy włączyć przeglądarkę Firefox, następnie nacisnąć Menu, wybrać Ustawienia, Prywatność i bezpieczeństwo.
W zakładce Prywatność i bezpieczeństwo na dole strony znajdują się Certyfikaty, a w nich przycisk Wyświetl certyfikaty....
- W oknie Menadżer certyfikatów wybrać Importuj... i dołączyć ściągnięty certyfikat osobisty.
- W ostatnim kroku należy podać hasło do certyfikatu.
W celu dołączenia certyfikatu osobistego do systemu Windows należy postępować zgodnie z zamieszczoną poniżej instrukcją.
Najpierw należy włączyć menager certyfikatów Zarządzaj certyfikatami użytkowników. Wybrać Certyfikaty - bieżący użytkownik -> Osobisty -> Wszystkie zadania -> Importuj....
- Włączy się Kreator importu certyfikatów.
- Następnie zaimportować plik z certyfikatem osobistym.
- W kolejnym kroku wpisać hasło do certyfikatu. Można również zaznaczyć opcję importu. Po wybraniu kliknąć Dalej.
- Należy wybrać folder, w którym ma zastać umieszczony certyfikat.
- Widok na ustawienia certyfikatu.
W celu dołączenia certyfikatu osobistego do systemu Linux należy postępować zgodnie z zamieszczoną poniżej instrukcją.
- Utworzyć katalog (jeśli jeszcze nie istnieje)
mkdir /usr/local/share/ca-certificates
- Skopiować certyfikat do utworzonego katalogu
sudo cp <pełna ścieżka do pliku certyfikatu> /usr/local/share/ca-certificates
- Zaktualizować certyfikaty
sudo update-ca-certificates